Ramadan - najważniejszy miesiąc dla muzułmanów. Co warto wiedzieć?
Polacy często podróżują do krajów muzułmańskich. Duże zainteresowanie wzbudza Egipt, który jest dostępny przez cały rok. Równie atrakcyjnym miejscem jest Turcja, gdzie można opalać się latem i jeździć na nartach zimą. Turyści często wybierają także Tunezję, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dla niektórych ludzi ważne jest nie tylko spędzanie czasu przy basenie, ale także poznawanie lokalnej kultury. Jeśli udasz się do kraju, gdzie dominuje islam w miesiącach wiosennych, warto dowiedzieć się, czym jest ramadan. Co oznacza ten święty miesiąc dla muzułmanów? Jak się wtedy zachować? Oto kilka ważnych informacji.
Proponujemy: Gdzie warto jechać na wakacje wiosną?
Ramadan to najważniejszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu księżycowym; to czas refleksji i skupienia na wierzeniach. W tym czasie muzułmanie upamiętniają objawienie Koranu Mahometowi. Ramadan jest jednym z pięciu filarów islamu, a pozostałe cztery to: wyznanie wiary (shahada), modlitwa (salat), jałmużna (zakat) i pielgrzymka do Mekki (hajj). Post jest formą ochrony przed karą Allaha. Ci, którzy powstrzymują się od jedzenia i picia, wchodzą do raju przez bramę ar-Rajan. W islamie raj ma 8 bram, piekło 7, a odległość między nimi wynosi 70 lat świetlnych.

Ramadan jest świętem ruchomym, które obchodzone jest przez muzułmanów na całym świecie. W roku 2025 rozpocznie się między 28 lutego a 1 marca, a zakończy między 29 a 30 marca. Termin ten jest uzależniony od faz księżyca. Gdy pojawi się półksiężyc w dziewiątym miesiącu tradycyjnego kalendarza muzułmańskiego, ogłaszany jest dokładny dzień rozpoczęcia postu. Decydującą datę ustala się na podstawie lokalnych ustaleń lub wytycznych Arabii Saudyjskiej. Na przykład w Tunezji i w Egipcie ramadan zakończy się 29 marca, a w Indonezji potrwa od 28 lutego do 30 marca.
Okres ramadanu trwa około 30 dni, aż do momentu, gdy pojawi się kolejny półksiężyc. Ostatni dzień postu jest wyjątkowo radosny, gdyż rozpoczyna się wtedy święto Id Al Fitr.
Podstawą ramadanu jest post, który polega na powstrzymywaniu się od jedzenia, picia (nawet wody), palenia papierosów i stosunków płciowych od wschodu do zachodu słońca. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w tym czasie zarówno myśli, jak i czyny mają pozostać czyste i szlachetne. Ważnymi elementami praktykowanymi w ramadanu są także modlitwa, akty miłosierdzia i skromność. Wierzący muszą odmawiać pięć razy dziennie.

Rozważ: Tunezja – czego powinieneś wiedzieć przed wyjazdem?
Kto jest zwolniony od postu? Kobiety w ciąży, podczas menstruacji, karmiące matki, osoby cierpiące na choroby psychiczne, osoby w podeszłym wieku (czyli powyżej 40 lat), dzieci i podróżujący. W zamian, mogą oni wybrać sobie dowolne 30 dni w roku na odbycie postu, a w czasie ramadanu dokarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na jedzenie.
Zobacz też: Egipt – który kurort wybrać na wakacje?
Co jeść w czasie ramadanu?
Przed wschodem słońca spożywany jest pierwszy posiłek, zwany suhoor. Wówczas muzułmanie jedzą owoce, słodzone płatki zbożowe, jogurty i desery. Drugi posiłek, znany jako iftar, spożywany jest po zachodzie słońca. Wtedy na talerzu ramadanowym znajdują się pożywne dania z ryżem i grillowanym mięsem. Ten posiłek jest nagrodą dla osób, które przez cały dzień powstrzymywały się od jedzenia i picia. Ważne jest, aby ostatni posiłek zjeść dopiero po zakończeniu wieczornej modlitwy (maghrib), a pierwszy spożyć przed rozpoczęciem porannej modlitwy (fadżir).
Sprawdź: Marrakesz – co warto zobaczyć i kiedy jechać? Najważniejsze atrakcje Marrakeszu
Radość z zakończenia ramadanu, czyli Id Al Fitr
Pod koniec ramadanu muzułmanie muszą zapłacić Zakat al-Fitr. Jest to forma datku, który przekazuje się potrzebującym, aby mogli w pełni celebrować zakończenie ramadanu.
Id Al Fitr to święto dziękczynienia, które przypada na ostatni dzień postu. W tym dniu muzułmanie odwiedzają się nawzajem, składają sobie życzenia, obdarowują się prezentami i witają słowami id mubarak. Święto Przerwania Postu to czas modlitwy, radości, pojednania, podziękowań, przebaczenia grzechów i społecznej solidarności. Świętowanie trwa od 4 do 5 dni, a niemal wszystkie instytucje są wtedy zamknięte. Muzułmanie organizują wykwintne uczty i spotykają się z członkami rodziny, a na ulicach miast odbywają się huczne imprezy.

Podróżowanie w trakcie ramadanu może być wyzwaniem dla osób, które planują zwiedzać i jeść na mieście. Muzułmanie, którzy zazwyczaj są bardzo gościnni wobec turystów, mogą być teraz trochę rozdrażnieni i zmęczeni po nocnych posiłkach. W czasie postu wiele kawiarni i restauracji, które zwykle obsługują turystów, jest zamkniętych. Te, które są otwarte, mogą działać krócej, a obsługa może być trochę mniej uprzejma. Osoby, które postzą, oczekują od osób niebędących muzułmanami szacunku i zrozumienia.
Turystom przybywającym do krajów muzułmańskich w czasie ramadanu nie jest wymagane poście. Warto jednak zapytać obsługę hotelową o restauracje w okolicy, które serwują ramadanowe posiłki. Chociaż w lokalnych targach i sklepach spożywczych można znaleźć jedzenie, trzeba je spożywać w sposób dyskretny i nie robić z tego wielkiego widowiska. Nawet w liberalnych krajach takich jak Turcja czy Tunezja, jedzenie, picie czy palenie papierosów w miejscach publicznych w czasie ramadanu jest uważane za niewłaściwe. Wybierając się do Dubaju, Egiptu czy Arabii Saudyjskiej, trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze podczas ramadanu. Kobiety powinny mieć zasłonięte ramiona, dekolt i kolana. W niektórych krajach trzeba również zasłonić włosy. Mężczyźni, którzy zwiedzają miejsca sakralne, powinni także zadbać o odpowiedni strój, nosić długie spodnie i koszulę z długim rękawem.
Sprawdź: Riwiera Turecka czy Turcja Egejska – która opcja jest lepsza na wakacje w Turcji?
Podróż do kraju muzułmańskiego w czasie ramadanu bez wątpienia może być fascynującym doświadczeniem. To również okazja do poznania miejscowych tradycji i zwyczajów społeczności muzułmańskiej.
Polecamy również sprawdzić najlepsze oferty na super last minute wyjazd jutro!

