Wielkanoc w Portugalii - tradycje i zwyczaje | Portugal Travel


Zamiast mierzyć się z kapryśną wiosenną aurą, możesz zdecydować się na wycieczkę do Portugalii i tam spędzić Wielkanoc. Dowiedz się, jak mieszkańcy tego kraju celebrowują święta.


W Portugalii Wielkanoc wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Podobnie jak w Hiszpanii, Wielki Tydzień, zwany Semana Santa, jest czasem modlitwy i refleksji nad wiarą. Przez kilka dni odbywają się msze, rekonstrukcje Misterium Męki Pańskiej oraz procesje.

Polecamy: Gdzie warto wybrać się na wakacje do Hiszpanii?

Wielkanoc w Portugalii. Niedziela Palmowa i prezenty

Wielki Tydzień rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, która w roku 2025 przypada na 13 kwietnia. Wtedy Portugalczycy udają się do kościoła z palmowymi liśćmi i gałązkami oliwnymi. Ich palmy nie przypominają kolorowych palm, jakie znamy w Polsce. Wierni także zawieszają na drzwiach swoich domów ozdobione gałązkami oliwnymi i liśćmi palmowymi krzyże.

Kolejną tradycją związaną z Niedzielą Wielkanocną są prezenty. Według tradycji, dzieci powinny odwiedzić swoich rodziców chrzestnych i obdarować ich małymi podarunkami, takimi jak czekoladki lub migdały. W zamian, w Niedzielę Wielkanocną obdarowani wręczają prezenty swoim chrześniakom. Może to być tradycyjne ciasto folar, które można jeść na słono lub na słodko. Przed upieczeniem ciasta na wierzchu układane są ugotowane jajka w skorupkach.


Wielkanoc w Portugalii – tradycje religijne

W Wielki Czwartek, odbywa się obchód zwanym Lava–pés. Podczas tego obrzędu duchowny umywa stopy 12 wybranym osobom, symbolizującym dwunastu Apostołów Jezusa. W czasie Wielkiego Tygodnia Portugalia jest świadkiem widowiskowych procesji pokutnych, które przyciągają zarówno miejscowych, jak i turystów. Miasto Barga, położone na północy kraju, słynie z efektownych pochodów. Sąd nad Jezusem oraz Pogrzeb Jezusa odbywają się po zmroku, w malowniczych uliczkach miasta, przy świetle świec. Podobne procesje mają miejsce również w Óbidos, 90 km od Lizbony, w urokliwym średniowiecznym miasteczku.

Wielki Piątek w Portugalii

Wielki Piątek to w Portugalii dniem wolnym od pracy, podczas którego nie spożywa się mięsa. To czas spędzany w gronie najbliższych, ale również czas zadumy i modlitwy.

Wielka Sobota w Portugalii

Sábado de Aleluia, czyli Wielka Sobota, to dzień obchodów, które w niektórych regionach kraju obejmują palenie kukły Judasza. Podczas tego zwyczaju mieszkańcy organizują paradę, na której prowadzona jest kukła Judasza, następnie wieszana i podpalana. Całe wydarzenie jest towarzyszone muzyką. To atrakcja, która przyciąga tłumy ludzi i czasami trwa do późnych godzin nocnych.

W Portugalii nie obserwuje się tradycji niesienia koszyczka do kościoła, jak ma to miejsce w Polsce. Wielkanoc w Portugalii kojarzy się głównie z migdałami, które są symbolem odnowy. W czasie świąt Portugalczycy zajadają się tymi orzechami w różnych postaciach.

Zobacz też: Madera – kiedy warto jechać i jakie atrakcje zwiedzić? Cudowne wakacje przez cały rok!

Wielkanoc w Portugalii – Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna to dzień świątecznego uczty. W przeciwieństwie do Polski, gdzie jemy śniadania wielkanocne, w Portugalii organizuje się rodzinny obiad. Tego dnia księża z lokalnych parafii odwiedzają wiernych w ich domach. Podczas tych wizyt święcą domostwa, rozmawiają z gospodarzami i otrzymują prezenty. Na świątecznym stole nie brakuje tradycyjnych potraw. W zależności od regionu serwowany jest dorsz, pieczona kozina marynowana przez kilka dni lub młody prosiak podawany z pomarańczami.


Portugalczycy mają słabość do słodyczy, dlatego podczas świąt nie mogą się obyć bez nich. Oprócz wspomnianego wcześniej ciasta folar, które symbolizuje pojednanie i przyjaźń, uwielbiają również migdały w czekoladzie, w miodzie lub w lukrze. Dodatkowo, często przygotowują ciasta na bazie migdałów.

W Portugalii obywatele pracują w dni poniedziałkowe, które w Polsce są dniami wolnymi od pracy.


Spędź urlop w Portugalii – sprawdź nasze oferty!



Kobieta plaża bikini


Kobieta plaża bikini